MİMAR RESSAM YÖNETMEN

Farklı bağlamlar, üretim alanları ve estetik dizgelerde çalışan, üreten isimlerin yapıtlarını karşılaştırmak ve ortaklıklıklar, kesişimler tespit etmek incelmiş bir akıl, göz ve analitik yetkinliği gerektirir; bu gerçek…Bununla beraber, bu tespitlerin içselleştirilmesi de bu alanlara en azından estetik bir haz almak babında ehil olmayı da gerektirir. Bu ehliyete sahip bir okuyucu için Le Corbusier’nin tasarımlarını ifade ederken veya etrafında gördüğü dünyayı görselleştirirken, gerek eskiz, gerekse fotoğraf makinesi ile saptadığı mekansal betimlemelerle, bir ressamın tualinde ortaya koyduğu mekansal içerikle benzerlikler bulmak çok keyif vericidir (Gorlin). Bir yönetmenin filme aldığı hikayede, sinematografinin standard burjuva yaşamının klişelerine referans veren bir öyküye rağmen başka bir anlam dizisine işaret eden sıradışılıkları seyircinin gözüne sokmasını bir kaba koyalım. Sonra da resim sanatının 20.yy’a dek süren alışıldık betimleme tarzını değiştirmeden, bitmiş yapıtın gerçeğe yaklaşımında sıradışı anlam dizgesi yaratan bir resim anlayışını da başka bir kaba koyalım (20.yy diyorum; çünkü başta Kübizm ile beraber bu betimleme tarzı meselesi ile teferruatlı bir şekilde oynanmıştır). İşte bu iki kapta duran içerikler arasında benzerlikler bulmak daha zor, ama aynı oranda da keyif verici olmalıdır kanımca.

Peki bu iki benzerlik kümesindeki ortak payda nedir? Yani, mimarın mekan ile kurduğu empati ile gerçeküstücü yapıtlar, ve yönetmeninin gerçeğe ilişkin empatisi ile Magritte’in resmi dönüştürüşü…

Elbette ki Magritte…Magritte üzerinden bir çeşit çağrışım dizgesini izleyeceğim. Beni nereye götürdüğünü bilmeden tabii. Bir tanışıklık duygusu, belki de bir sanrının peşindeyim. Öyle bile olsa, bu yönelmişliğin nedenlerini bilmek, sanrının ne olduğundan daha önemli değil mi? Tıpkı ona dair aşkınlığımızın nedenselliğinin Magritte’in gerçekte resim sanatına ne kattığından, ya da bu katkısının kendi özelinde nereden kaynaklandığından çok daha önemli olması gibi.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s